System Professional Sun – Twoje włosy pod ochroną!

Sierpień 1, 2014 autorstwa domwella - Brak komentarzy

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nasze włosy potrzebują ochrony przeciwsłonecznej, tak samo jak skóra twarzy i ciała. Profesjonalna pielęgnacja i ochrona jest im szczególnie potrzebna latem, gdy dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Niezależnie, czy jest to plaża, góry, czy miasto – kosmetyki z filtrami UV to absolutny must have!
shutterstock_24708289
Jak słońce działa na włosy?
Myślisz, że słońce jest niegroźne dla Twoich włosów? Duży błąd. Wyobraź sobie białko z kurzego jajka. Co się z nim dzieje po wrzuceniu na gorącą patelnię lub do wrzątku? Ścina się. Z naszymi włosami pod wpływem wysokiej temperatury dzieje się podobnie, ponieważ zbudowane są z keratyny, czyli białka. Jest ono budulcem włosów i pod wpływem ciepła ulega tzw. keratynizacji, która jest procesem nieodwracalnym. Nasze włosy stają się wtedy przesuszone, słabe i łamliwe. Podobnie jak słońce, na włosy działa także stylizacja na gorąco, czyli używanie np. prostownicy, lokówki.
Kiedy często przebywamy na słońcu bez nakrycia głowy i uprzedniego zastosowania filtrów UV, kondycja naszych włosów ulegnie pogorszeniu. Dlaczego? Promienie słoneczne rozchylają łuski włosów i ultrafiolet dostaje się do ich wnętrza, uszkadzając warstwę korową (uszkodzenia połączeń pomiędzy atomami węgla i siarki). Powoduje to utratę witalności włosów – stają się kruche i łamliwe. Promienie UV powodują również utlenianie melaniny – pigmentu, który można porównać do tarczy przeciwsłonecznej. Niszczenie melaniny sprawia, że włosy płowieją i tracą blask. Najskuteczniej przed słońcem bronią się włosy ciemne, ponieważ zawierają więcej melaniny niż jasne. Najtrudniej jest włosom rozjaśnianym i farbowanym, które są jeszcze bardziej narażone na szkodliwe promienie, bo zabiegi koloryzacyjne pozbawiają je melaniny, a sztuczny pigment nie zapewnia takiej ochrony, jak naturalny barwnik. Jeśli odpowiednio zabezpieczymy włosy, promienie słoneczne nie będą stanowić dla nich takiego zagrożenia.

Chroń włosy przed chlorem i solą
Woda w basenie, ze względu na wysuszające właściwości chloru, powoduje utratę nawilżenia włosów. Kiedy chlor wniknie do wnętrza budowy włosa, powoduje jego wysuszanie „od środka”, doprowadzając m.in. do rozdwajania się końcówek. Z kolei słona woda narusza zewnętrzną warstwę włosa i rozchyla łuski, przez co zwiększa porowatość włosów.

Chroń swoje włosy
Odpowiednie produkty do ochrony i pielęgnacji włosów narażonych na działanie słońca zawsze powinny zawierać filtry UV, aby zapobiegać wnikaniu szkodliwych promieni w głąb struktury włosa. Istnieje szeroki wybór szamponów, odżywek i masek z ochroną przeciwsłoneczną. Warto też mieć zawsze przy sobie mgiełkę lub odżywkę w spray’u z filtrami UV.
Kosmetyki ochronne mają większe stężenie substancji pielęgnacyjnych, np. ceramidów niż tradycyjne kosmetyki. Łagodzą podrażnienia skóry głowy, nawilżają ją oraz dogłębnie pielęgnują włosy. Oprócz ceramidów w ich skład wchodzi również olej z awokado, pantenol i gliceryna. Składniki te nawilżają włosy, dostarczając im niezbędnych substancji odżywczych. Dodatkowo zawierają aminokwasy, które są podstawowym budulcem białka i uzupełniają jego braki. Połączenie tych składników gwarantuje przywrócenie włosom blasku i odpowiedniego nawilżenia.
Korzystając z kąpieli w słonej wodzie, najlepszym rozwiązaniem dla naszych włosów będzie wypłukiwanie ich pod prysznicem po każdym wyjściu z morza czy basenu, a następnie spryskanie, np. odżywką z filtrem w spray‘u. Raz lub dwa razy w tygodniu warto użyć też odbudowujących i silnie nawilżających masek –, w ofercie znajdziemy także takie, którym wystarczy zaledwie 30 sekund.
Na wakacjach należy pamiętać również o końcówkach. Warto zabezpieczyć je przed rozdwajaniem i przesuszeniem ochronnym olejkiem. Najlepiej nałożyć go przed wyjściem na słońce i ewentualnie zaaplikować raz jeszcze w tracie pobytu na plaży.

Na koniec małe podsumowanie – kilka rad, jak powinnaś dbać o swoje włosy latem:

1. Latem Twoje włosy są narażone na różne czynniki takie jak słońce, słona woda, chlor, wiatr, które je osłabiają i wysuszają. Staraj się więc unikać używania suszarki do włosów – pozwól im wyschnąć samoczynnie, ale nie na pełnym słońcu.
2. Zdrowo się odżywiaj – jedz dużo warzyw i owoców bogatych w witaminy i substancje odżywcze, niezapomnij też o rybach, szczególnie morskich, które zawierają kwasy Omega.
3. Tuż przed wyjazdem na urlop nie farbuj włosów, szczególnie nie rozjaśniaj – to bardzo osłabia ich strukturę. Podetnij za to końcówki, aby zapobiec dalszemu rozdwajaniu się włosów.
4. Stosuj kosmetyki do pielęgnacji z linii słonecznych, zawierające filtry ochronne.
5. Pamiętaj o nakryciu głowy – oprócz ochrony całej długości włosa, ważne są również meszki włosowe w skórze, z których mają nam wyrastać silne i zdrowe włosy.
6. Po kąpieli w morzu lub basenie, jeśli jest taka możliwość opłucz włosy słodką wodą, pod prysznicem.
7. Najlepsza fryzura na lato – warkocz lub luźny koczek, ochroni włosy przed łamaniem i uszkodzeniami.

10393964_1452675908326731_7912640703491611081_n